Rolety wolnowiszące maja swoich zwolenników od lat. Nie powodują ingerencji w skrzydło okienne, a ich wygląd zdobi chyba każde wnętrze, w jakim znajdują zastosowanie.

Działanie i kwestie techniczne

Konstrukcja takiej rolety jest bardzo prosta – wybrany materiał nawinięty na rolkę regulowany jest mechanizmem koralikowym z systemem samohamującym. Co ważne oprócz ozdobnych mechanizmów wykonanych z metalu lub PCV można w tym systemie skorzystać z bardzo nowoczesnej opcji mechanizmu samozwijajacego. To bardzo wygodne i popularne na zachodzie rozwiązanie, które nie wymaga zastosowania łańcuszka koralikowego. Dzięki temu jest bezpieczne dla dzieci. Rolety klasyczne samozwijające są wygodne w użycie i dają wiele nowych możliwości np. w wybranych modelach można ustawiać szybkość i wysokość zwijania.

Montuje się je we wnęce okiennej, do ściany czy tez sufitu za pomocą wkrętów.

Roleta klasyczna na wymiar
Rolety klasyczne możesz wycenić TUTAJ.

Zalety rolet wolnowiszących

Ten rodzaj rolet jest bardzo wygodny i tani. System rolet charakteryzuje się właściwościami zaciemniającymi i izoluje wnętrze od nadmiernych temperatur. Obecnie producenci oferują rolety wykonane z różnych materiałów, kolorowych, gładkich czy we wzory, często z finezyjnymi falbankami na końcach rolety. Dzięki temu całość prezentuje się niezwykle gustownie.

Uchwyt rolety samozwijajacej

Gdzie stosować?

Jak w przypadku większości rolet, tak i wolnowiszące znajdą zastosowanie w wielu wnętrzach. Z powodzeniem uzupełniają nowoczesne, ale i klasyczne aranżacje. Z powodzeniem można stosować je wszędzie ponieważ to tkanina jest jej największym atutem – praktycznym i aranżacyjnym

Roleta klasyczna samozwijajaca

Jak czyścić roelty klasyczne?

Czyszczenie rolet wolnowiszących odbywa się na podobnej zasadzie, jak w przypadku rolet mini – niewielkie zabrudzenia po odkurzeniu przeciera się zwilżoną ściereczką. W przypadku poważnych zanieczyszczeń materiału nie można uprać.

Uchwyt rolety samozwijajacej na miarę

Na co zwrócić uwagę?

Głównie na prawidłowy pomiar. Zwykle jest to powiększona o 5-10 cm od szerokości ramy okna lub wnęki okiennej + gdy ma je po prostu zasłonić. W przypadku otwierania okien na oścież mogą pojawiać się problemy, w przypadku opuszczonych rolet, więc warto o tym pamiętać gdy chcemy użyć tego systemu do np. drzwi balkonowych.