Plisy nazywane są często roletami do zadań specjalnych – tam, gdzie nie mogą mieć zastosowania inne systemy, plisy sprawdzą się na pewno.
O roletach plisowanych
Głównie z uwagi na różnorodne kształty i mechanizm mocujący rolety, oraz łatwy montaż i demontaż. Plisa zbudowana jest z rynny dolnej i górnej, mechanizmu hamującego, pozwalającego na dowolna regulacje oraz plisowanej tkaniny lub papieru.
W zależności od rodzaju materiału, warstw możliwe są do uzyskania różne właściwości optyczne i termoizolacyjne plisy. Na rynku dostępne są rolety plisowane wykonane z różnych materiałów, mniej lub bardziej przepuszczających światło, dekoracyjnych czy zupełnie nieprzezroczystych. Katalog kolorów stale się powiększa – obecnie producenci oferują plisy w ponad kilkuset różnych kolorach i wzorach.
Nietypowe okna – trójkątne, trapezowe lub okrągłe.
Plisy można swobodnie montować w oknach dachowych, o nietypowych kształtach, w tym kół i form owalnych, wielokątów itd.
Dla podwyższenia walorów estetycznych plisy mogą być stosowane z innymi dekoracjami okien. Możliwość przesuwania ich w dowolnym kierunku (w górę, lub w dół) idealnie sprawdzają się tam, gdzie trudno o zachowanie intymności i montaż innych rolet, czy żaluzji. Plisy zakładane są nie tylko w domach, ale również ogrodach zimowych czy oszklonych dachowych konstrukcjach.
Na co zwrócić uwagę?
Z uwagi na plisowaną formę materiału może on być bardziej „chłonny” zanieczyszczeń. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, mechanizm i jakość wykonania konstrukcji rolety. Niemniej jednak rolety plisowane są warte uwagi – nie tylko wyglądają efektownie, ale dają wiele możliwości kombinacji położenia materiału w oknie. Co więcej coraz częściej okna w nowo powstających domach, czy starych kamienicach nie pozwalają na zastosowanie innych rolet, czy żaluzji, głównie z wagina ograniczenia wymiarów proponowanych przez producentów.