Aranżacja okien nabiera od lat większego znaczenia. Odchodzimy od tradycyjnych firan i zasłon i zastępujemy je gustownymi roletami i żaluzjami. W zależności od rodzaju pomieszczenia, jego przeznaczenia, indywidualnych upodobań wybieramy coraz częściej rolety. Wśród setek dostępnych na rynku warto zwrócić uwagę na rolety rzymskie. Najbardziej zbliżone do wymyślnych zasłon nie zajmują aż tyle miejsca, co one.

Czym wyróżniają się rolety rzymskie?

Wykonane z różnych tkanin, cieńszych i bardziej masywnych, w trakcie podnoszenia układają się w poziome fałdy. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć możemy swobodnie wybierać miedzy delikatnymi, niemal woalowymi materiałami a grubymi splotami. Jednak materiał zbyt gruby nie będzie wyglądał po zwinięciu dobrze-na to zwróćmy uwagę podczas wyboru. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów, motywów i struktur materiału, z jakiego może być wykonana roleta rzymska. Zwykle rolety rzymskie szyte są na zamówienie, choć wśród gotowych, także wybór jest spory. Na uwagę zasługuje prosty mechanizm sterowania – prowadnica i sznurek. Oczywiście istnieje wiele innych funkcjonalnych rozwiązań, podobnych jak w innych roletach gotowych. Rodzajem rolet rzymskich są bardziej efektowne i bogato zdobione rolety austriackie. Dodatkowo zamontowane są na całej długości materiału linki „falujące”. W tym przypadku najlepsze są do jej wykonania cieńsze materiały (woal, organdyna czy delikatna bawełna).

roelty rzymskie zdobiące kuchnie
Rolety rzymskie możesz wycenić TUTAJ.

Zalety rolet rzymskich

Najczęściej wymienianymi zaletami jest prostota wykonania, elegancki i stylowy wygląd, który znajdzie zastosowanie w nowoczesnym ale i tradycyjnym domu i mieszkaniu, skuteczna ochrona przed nasłonecznieniem i nagrzewaniem wnętrz.

Rolety rzymskie to efektowny sposób dekoracji wnętrz

Niezwykle bogata gama tkanin to kolejny chyba niepodważalny atut owego systemy ponieważ sprzyja dostosowaniu ich wyglądu do potrzeb bardzo rozmaitych pomieszczeń.

Rolety rzymskie wyróżni tez niebanalne i wysokiej jakości szycie co bez wątpienia sprawia , że jest to niebanalna roleta w której wytworzenia trzeba włożyć sporo wysyłki i swego rodzaju kunsztu.

Gdzie sprawdzą się rolety rzymskie i austriackie?

Właściwie w każdym pomieszczeniu. Wszystko zależy od tego, jakimi materiałami się posłuży projektant i jaki efekt ozdobny chcemy uzyskać w konkretnym wnętrzu. Zaleta tych rolet jest łatwa konserwacja i pielęgnacja. Wystarczy zdjąć tkaninę z mechanizmu i uprać. Nic trudnego.
Warto jednak pamiętać, że ogromna większość materiałów kurczy się po praniu więc materiał uprany będzie nieco mniejszy niż pierwotnie.
Kurczliwość zazwyczaj waha się w przedziale 2-6% ale są wyjątki od tej reguły. Jeżeli montujemy rolety na ścianę lub suficie warto wybrać opcję nieco większą niż najmniejsza potrzebna. Po praniu będzie jak trzeba.

Rolety rzymskie i austriackie zapewniają odpowiedni komfort i właściwą izolacje termiczną, o ile wykonane zostaną z materiałów z powłoką izolacyjną. Montaż rolety jest prosty i w zależności od wybranego systemu można zainstalować ją bezpośrednio w ramie okna, choć najlepszy efekt osiągniemy montując je do ściany nad oknem.