Żaluzje aluminiowe znane są od lat. Ze wszystkich dostępnych systemów zaciemnień posiadają najlepsze właściwości powstrzymywania ciepła i słońca.

O żaluzjach aluminiowych

Dziś, oprócz tradycyjnych aluminiowych i nieco „zimnych” żaluzji w odcieniach koloru srebrnego dostępna jest bogata oferta kolorystyczna żaluzji o ogromnej palecie barw. Co więcej, nie brakuje także nietypowych rozwiązań, do których można zaliczyć kolekcje lameli perforowanych posiadających dziurki podobne jak w tkaninach typu screen tylko znacznie rzadziej rozmieszczone. Powyższa opcja oraz opcja lameli drewnopodobnych mocno zwiększają siłę wyrazu oraz możliwości kompozycyjne jakie posiadają w swym portfolio ot zwykłe – zdawałaby się – żaluzje aluminiowe.

żaluzje aluminiowe w wersji 25mm
Żaluzje aluminiowe w wersji 25 mm można obejrzeć TUTAJ

Kwestie techniczne

Montaż żaluzji nie jest skomplikowany. Zazwyczaj montuje się na na ramie okna – zależnie od potrzeb i możliwości. Można montować je między listwami przyszybowymi co sprawia , że żaluzja bardzo mało odstaje od powierzchni okna oraz za pomocą bezinwazyjnych haczyków na samej ramie ( ta opcja zapewne zainteresuje właścicieli nowych okien którzy nie chcą w nich wiercić).

Co więcej zdecydowanym plusem takich rozwiązań jak żaluzje alumionwe jest prostota czyszczenia – wystarczy przetrzeć poszczególne lamele wilgotną ściereczką . W razie potrzeby można je zdjąć i czyścic chociażby na zewnątrz.

Nie sposób pominąć w tym miejscu ważna informację, że żaluzje mogą posiadać lamele o różnej szerokości. Chyba najpopularniejsze to te z lamelami o szerokości 25mm, ale są dostępna także z lamelami 16mm oraz 50mm – każda z nich prezentuje się inaczej i tworzy charakterystyczny wystrój.

żaluzja aluminioiwa 50mm
Zerknij na game lameli w systemie 50mm

Zalety systemu

Ja już wspomniano żaluzje aluminiowe produkowane są w kilkudziesięciu kolorach, także drewnopodobnych, z różnymi możliwościami montażu. Najczęściej praktykowane jest montowanie we wnętrzu szyby, we wnęce lub na skrzydle na zaczepach. Istnieje także rozwiązanie pozwalające na montażu bezinwazyjnym. Żaluzje, dzięki tzw. szprosom, trzymają się przy szybie, więc można nimi ochronić również okna dachowe.

Kolejną zaletą żaluzji jest stosunkowo niska cena. Te aluminiowe zwykle są tańsze od rolet wykonanych z lepszych materiałów. Dzięki swojej prostocie znajdują zastosowanie nie tylko w domach, ale i biurach.

Kolejnym plusem jest możliwość dowolnego ustawiania lameli pod kątem, jaki na odpowiada. Rolety niestety nam tego nie dają – by wpuścić słońce do wnętrza musimy podciągnąć je całe.

Wykonanie

Produkowane obecnie żaluzje aluminiowe wykonane są z wysokiej jakości materiałów, odpornych na odkształcenia, z listkami lameli o dowolnych wymiarach. Całą roleta zabezpieczona jest taśmami i często prowadnicami, rynnami. Wszystko by żaluzja dodawała elegancji każdemu oknu. Najczęściej system sterowania to połączenie pokrętła połączonego z linką i resztą mechanizmu żaluzji. Oczywiście wiele firm produkujących żaluzje wprowadza coraz to nowsze rozwiązania technologiczne względem sterowania żaluzjami. Zapewne dlatego powracają one do łask i stale goszczą w wielu miejscach, w jakich przebywamy.