Poziome żaluzje znane są od lat. Niemniej jednak stale rośnie ich popularność, głownie z uwagi na funkcjonalność i coraz szerszą ofertę kolorystyczną i różnorodność materiałów lameli.

Co nieco o żaluzjach drewnianych

Żaden inny system zaciemniania okien nie daje takiej możliwości regulowania światła, jak właśnie żaluzje. To zresztą wciąż podstawowa funkcjonalność przysłon okiennych, na której słusznie nam zależy. Przed laty dostępne były jedynie żaluzje aluminiowe. Jednak te drewniane bądź bambusowe dodatkowo są niezwykle ozdobne i trwałe. Łatwość z jaką komponują się z drewnianymi elementami wnętrz, szkłem i metalem powoduje że kompozycja w stylu ekskluzywnym, z żaluzją drewnianą powinna wypaść bardzo dobrze.

Żaluzje drewniane 25mm występują także w wersji na wymiar
Żaluzje drewniane 25mm występują także w wersji na wymiar TUTAJ.

Działanie i kwestie techniczne

W zależności od szerokości pasków lameli znajdują wiele zastosowań, w różnych wnętrzach. Można montować je bezpośrednio w skrzydeł, bądź też na suficie, czy przed okienną wnęką. Im lepszy gatunek drewna użytego do produkcji lameli, tym wytrzymałość i odporność na zniekształcenia żaluzji powinna być wyższa. Zdecydowanie najlepiej jest nie wystawiać żaluzji na działanie wilgoci, dlatego ten system nie jest dedykowany na balkony, do altan działkowych i innych tym podobnych miejsc.  Łazienki o intensywnym zawilgoceniu i sporej ilości pary wodnej to miejsca, które również nie koniecznie są najlepsze dla żaluzji drewnianych. Podsumowując, jednym z głównych kryteriów wyboru powinien być materiał oraz docelowe miejsce montażu.

Na uwagę zasługuje tu także łatwa konserwacja i czyszczenie – przy użyciu specjalnych szczotek do lameli. Wystarczy systematycznie oczyszczać listki z kurzu, a w przypadku zabrudzeń przecierać dodatkowo wodą.

Zasada działania żaluzji jest prosta – połączone ze sobą listewki obracają się . Sterowanie odbywa się ręcznie. Oczywiście żaluzje można zupełnie zasłonić, lub podciągnąć. Najczęściej producenci dołączają do zestawu wkręty montażowe i osłony górne zestawu.

żaluzje drewniane w wersji 50mm na miarę
Lamele w wersji 50mm dla niejednego wyglądają zdecydowanie korzystniej

Zalety żaluzji drewnianych

Oprócz wymienionych wyżej funkcjonalności samego systemy warto wspomnieć o wpływie żaluzji na design i wygląd pomieszczeń. Bardzo ciekawe rozwiązania kolorystyczne, stosowanie coraz częściej bejc eko, efekty retro powodują, że żaluzje drewniane nadadzą charakteru wnętrzom i eleganckim, i tym utrzymanym w starym klimacie. Czasem przypomina to klimat jaki wnętrzom potrafią nadać stylowe meble.