Dla większości z nas lato to okres w którym chcielibyśmy uciec od upału i mocnego nasłonecznienia. Z powyższego powodu niejeden zadaje sobie pytanie: „Jak dobrać tkaninę dla rolety wewnętrznej, by w pomieszczeniu było chłodniej i by uzyskać lepsze zaciemnienie?” To ważna kwestia, ale warto wspomnieć o kilku sprawach, które często bywają przyczyna pomyłek.
1. Zaciemnienie i Prześwitywanie tkanin.
Rolety wewnętrzne to system, który można uzbroić w ogromny wachlarz tkanin. Te zaś mają najrozmaitsze walory i właściwości. Gdy szukamy rolety z tkaniną mającą mieć praktyczne zastosowanie w letnie upały warto rozróżnić jej zdolność do zaciemnienia i prześwitywania.
Zaciemnienie: to zdolność rolety z daną tkaniną do powstrzymania dostępu światła.
Prześwitywanie: to zdolność rolety z daną tkaniną do ograniczenia widoczności poprzez tkaninę.
W praktyce oznacza to, że rolety wewnętrzne z tkaniną słabo zaciemniająca wcale nie muszą prześwitywać. Często jest tak, że np. jasne tkaniny nie powstrzymują światła i nawet po zasłonięciu okna taką roletą w pomieszczeniu jest jasno, ale np. wieczorem po zapaleniu światła w danym pomieszczeniu, z zewnątrz nie widać co się tam dzieje, a to daje poczucie prywatności.
2. Jakie tkaniny rolet wewnętrznych dobrać, by się skutecznie chronić przed upałem i słońcem?
Warto wziąć pod uwagę kolekcje podgumowane i odbijające światło. W ofercie sklepu OLMARK znajdują ciekawe kolekcje podgumowane BLACKOUT dające 100% zaciemnienia, przy czym warto wspomnieć, że w wielu z nich podgumowanie jest w kolorze tkaniny. Ten szczegół podnosi walory estetyczne tkaniny. Polecam też kolekcję SILVER. To tkanina której podgumowanie ma srebrny kolor, co ma powodować odbijanie promieni słonecznych. W tym miejscu trzeba podkreślić, że wobec tych tkanin należy mieć rozsądne oczekiwania. Zastosowanie tkaniny odbijającej światło w najlepszym, wypadku może dać kilka stopni ochłodzenia, ale na pewno nie sprawi , że w danym pomieszczeniu będzie chłodno jak w wypadku zastosowania klimatyzacji czy prawidłowo działającej wentylacji.
W wypadku rolet dachowych nie poleca się używać tkanin niektórych podgumowanych. Zdarza się bowiem, że np., z racji bardzo silnego nasłonecznienia rolety z taką tkaniną zaczynają pracować i pod wpływem ciepła wybrzuszają się. Z tego powodu radzimy poszukać pewnego kompromisu polegającego np. na tym by wybrać ze standardowych tkanin kolekcję bez gumy, ale z gęstym splotem która również dobrze zaciemni pomieszczenie.