Firanki są główną ozdobą okien, nadają klimat pomieszczeniu i warto byłoby o nie odpowiednio zadbać, aby zachowały swój rodzimy wygląd jak najdłużej. Odpowiedni proces prania jest kluczem do sukcesu. Istnieją pewne zasady, które pozwalają uniknąć wpadek tj. zniszczenia struktury materiału czy zszarzały odcień, który de facto jest nieestetyczny i sprawia wrażenie, że firanka jest wciąż brudna. Poniżej kilka aspektów, które warto zanotować i zapamiętać. Zacznijmy od najważniejszej.

W jakiej temperaturze prać firanki?

Warto zaznaczyć, że odpowiednia temperatura prania pozwoli nam na uniknięcie zniszczenia firanek. Materiały z jakich są wykonane wymagają delikatnego traktowania. Najodpowiedniejszą temperaturą zazwyczaj jest około 30′ Celsjusza, która jest odpowiednio niska, a firanki nie ulegną zniszczeniu. Natomiast należy pamiętać, że temperatura niższa niż 30′ może nie zapewnić nam efektywnego prania. Detergenty w tak niskiej temperaturze mogą nie zadziałać tak jak trzeba i cały cykl trzeba będzie powtórzyć. Niektórzy producenci zalecają pranie firanek nawet w 40′, wszystko zależy od rodzaju materiału z jakiego wykonana jest firana. Wyższe temperatury, powyżej 40′ mogłyby być efektywniejsze w usuwaniu plam i zabrudzeń, lecz delikatne tkaniny w wyższych temperaturach ulegają destrukcji, firanka straciłaby na fasonie i atrakcyjności.

Jak prać firany – inne czynniki

Po pierwsze: namaczanie

Dobrą praktyką jest moczenie firanek przed właściwym praniem. Ten etap wstępny pozwala na lepsze usunięcie zażółceń, plam i innych zanieczyszczeń. Dodając odpowiednie detergenty poprawimy proces wybielenia i odświeżenia materiału. Czas potrzebny do zamoczenia to około kilka godzin, najlepiej na noc. Wszystko tak naprawdę zależy od stopnia  i rodzaju zabrudzenia. Zszarzałe firanki można potraktować solą, a pożółkłe sodą oczyszczoną lub płynem do naczyń. Można również dodać popularnego wybielacza, który znajdzie zastosowanie przy dość sporych zabrudzeniach. Działa on intensywnie, ale nie niszcząc przy tym samej struktury materiału.

W jakiej temperaturze prać firanki?
Dobór odpowiedniej temperatury jest kluczowy jeśli nie chcesz zniszczyć swoich firan w praniu.

Pranie ręczne

Firanki można prać ręcznie, lecz jest to dość pracochłonne – wymaga częstej wymiany wody, wykręcania i sporej siły fizycznej. Bez problemu firanę można wyprać w pralce automatycznej. Większość z nich posiada wgrane odpowiednie programy do prania delikatnych tkanin.

Czy proszek ma znaczenie?

Na rynku dostępnych jest wiele proszków dedykowanych dla firanek, można użyć też zwykłego proszku do białych tkanin. Natomiast jeżeli firanki są kolorowe można zastosować proszek do koloru lub też płynu do prania do kolorowych tkanin, który na pewno będzie delikatniejszy. Warto zapamiętać, że firanki czasem nie lubią płynów do płukania o właściwościach zmiękczających. Dla samej ochrony struktury firanki przed praniem można umieścić ją w specjalnej siatce. Zaleca się również unikanie wirowania, gdyż materiał może wyglądać nieestetycznie, a sama firanka będzie wygnieciona i trudno będzie ją wyprasować.

Odpowiednie suszenie firan

Właściwe pranie mamy za sobą, lecz dopełnieniem jest odpowiedni proces suszenia. Po wypraniu firankę najlepiej od razu wyjąć i ją rozwiesić w pomieszczeniu o niezbyt dużej wilgotności. Nie zaleca się wystawiania firanek na bardzo ostre słońce. Jeżeli okno, gdzie ma zawisnąć znajduje się w zaciemnieniu można od razu ją rozwiesić na karniszu, pod warunkiem, że nie cieknie z niej woda. W takim przypadku przez pewien czas można rozwiesić ją nad wanną, aby pozbyć się nadmiaru wody. Odpowiednie rozwieszenie pozwoli uniknąć pojawienie się zagnieceń. Pranie firanek odbywające się raz na pół roku jest wystarczająco częste dla zachowania ich atrakcyjności.