Rolety wewnętrzne występują w różnych systemach, co komplikuje kwestię ich prawidłowego montażu i pomiaru pod ów montaż.


Jak ugryźć temat montowania rolet i żaluzji okiennych?

Warto wspomnieć, że różnorodność systemów rolet okiennych tak naprawdę jest sporym atutem , z którego należy się cieszyć. Jest tak dlatego, że rozmaite modele rolety wewnętrznej mają inne właściwości ,które czynią dany model bardziej efektownym, skutecznym, eleganckim ,trwałym itp. w określonych warunkach, zależnych od poszczególnych potrzeb. Dla przykładu warto wspomnieć, o tym, że klienci niejednokrotnie zapytują czy lepiej kupić rolety w kasecie w opcji przykręcanej, czy przyklejanej do okna? Prawdę mówiąc owo zróżnicowanie to świetny przykład tego o czym mówimy. Rolety przyklejane są bardzo dobrą alternatywą dla tych z Państwa którzy nie chcenie ingerować inwazyjnie w okna. Czasem istnieją ważne powody ,które skłaniają do wybrania opcji montażu bezinwazyjnego. Dobrze jednak podkreślić, iż prawidłowo zamontowana roleta w kasecie przyklejanej do okna trzyma się na nim bardzo stabilnie i trwale. Są jednak osoby, które będą czuć się lepiej i spokojniej gdy roleta będzie przykręcona do okna – nie inaczej.

Jak i czy w ogóle zabierać się do samodzielnego montażu rolet ?

Zawsze zapoznaj się z instrukcją montażu rolet.
Instrukcja montażu to niezbędne narzędzie pomocne przy zakładaniu żaluzji i rolet okiennych.

Niestety nie ma na to pytanie jednej, prostej odpowiedzi, ale istnieją ważne kwestie, które pozwolą każdemu samodzielnie to ustalić.

Wskazówki dotyczące montażu wybranych systemów rolet.

Mini Rolety:  to jeden z najprostszych systemów do montażu. W zasadzie cały szkopuł tkwi w tym by roletę zamontować na dołączonych do zestawu haczykach. Niejednokrotnie owe haczyki są
podklejone taśmą dwustronną co ma spowodować stabilne zwisanie rolety na danym oknie. Ważne jest by podczas montażu upewnić się za pomocą poziomnicy czy dane okno zachowało
poziom. Jeśli tak to montaż jest bardzo prosty – punktem odniesienia dla montowanej rolety będzie samo okno. Natomiast gdyby okazało się, że poziom ucieka – koniecznie trzeba zadbać, by ustawić naszą mini roletę w poziomie , niejako korygując odchył okna. Warto przyłożyć się do tego zabiegu ponieważ roleta zamocowana pod kątem będzie się krzywo zwijać, co może skutkować
blokowaniem się tkaniny, tworzeniem się prześwitów bocznych lub zniszczeniem tkaniny przez mechanizm koralikowy o który będzie się ona nadmiernie często ocierać.

Rolety w kasecie montuje się na kilka sposobów
Montaż rolet w kasecie jest jednym z najłatwiejszych.

Rolety klasyczne i veticale: te systemy montujemy bezpośrednio do ściany lub do sufitu – pomijając montaż bezinwazyjny za pomocą specjalnego uchwytu. Można by sądzić, że to banalna sprawa. Niestety czasem proces montowania rolety klasycznej lub verticali nie kończy się na wywierceniu kilku dziur w ścianie. Trzeba pamiętać, że sama ściana czy sufit może być wykonana np. z żelbetonu, lub zawierać w sobie druty zbrojeniowe – to może naprawdę utrudnić montaż. trzeba też upewnić się w jakiej kondycji jest tynk do w którym chcemy wywiercić otwory. łatwo to określić pukając w te miejsca na ścianie. Głuchy odgłos jest ostrzeżeniem, że możemy doprowadzić do kruszenia się ściany w danym  miejscu, a to może być mnie lub bardziej, ale jednak – problematyczne.

Rolety w kasecie:  należą do systemów montowanych bezpośrednio na oknach. Jednak poszczególne rodzaje rolet są umieszczane w różnych miejscach okna. Np. pewne są przymocowywane do ramy okiennej, tak, iż nie zabierają światła szyby, inne zaś mocuje się do listew przyszybowych, co skutkuje pewnym przysłonięciem szyby. Gdy naszym zadaniem jest montaż tych właśnie rolety w opcji przyklejanej należy koniecznie dokładnie wymyć i odtłuścić powierzchnie do których będzie przyklejana roleta i jej prowadnice. To naprawdę ważny proces. Pył, tłusty osad itp. czynniki mogą skutecznie utrudnić wiązanie kleju, a to wiadomo jak się skończyć musi. W przypadku rolety w kasecie przykręcanej do okna należy dokładnie dobrać wkręty odpowiedniej długości. Wkręt taki nie musi być szczególnie długi i gruby – wręcz przeciwnie. Mniejsze też bez problemu utrzymają rolety. ważne jest jednak to by nie użyć wkrętów za długich, ponieważ podczas ich wkręcania moglibyśmy uszkodzić szybę.

Rolety dachowe: to jeden z najtrudniejszych w montażu systemów. Wymaga precyzji, znajomości metod i kolejności prawidłowego montażu poszczególnych elementów. Warto przestrzec przed nieopatrznym skaleczeniem się, które w wypadku tej rolety jest bardzie prawdopodobne. Otóż aluminiowe maskownice tego systemu posiadają niejednokrotnie ostre krawędzie. Nieostrożność może spowodować w takiej sytuacji zakrwawienie tkaniny naszej  rolety – czyli często trwałe zniszczenie. Zatem gdy samodzielnie chcemy montować rolety dachowe warto poprosić
kogoś o pomoc.