Kurz, dym papierosowy, różne zabrudzenia organiczne itd. bardzo negatywnie wpływają na stan rolet, sprawiają, że one szarzeją i prezentują się mniej atrakcyjnie.  Warto więc wiedzieć jak wyczyścić poszczególne rodzaje osłon okiennych, aby skutecznie usunąć z nich zalegający brud.

Jak wyczyścić rolety?

Utrzymanie rolet okiennych w czystości nie jest takim prostym zadaniem. Jednak warto wspomnieć, że nie ma jednego uniwersalnego sposobu, który sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju osłon okiennych. Rolety wykonane są z bardzo różnych materiałów, dlatego należy pamiętać, że dana metoda może się świetnie sprawdzić w jednym przypadku, a w innym może doprowadzić do sporych zniszczeń. 

Jak prać rolety rzymskie?

Rzymskie rolety to prawdziwy hit. Świetnie się one prezentują w najróżniejszych wnętrzach. Można powiedzieć, że jest to połączenie niezwykłej funkcjonalności rolet z dekoracyjnością zasłon. W sklepach dostępne jest bardzo dużo różnych rodzajów, wzorów i kolorów, które można wykorzystać w niemal każdym pomieszczeniu. 

Rolety rzymskie są bardzo łatwe do zamontowania. Utrzymanie w czystości także nie sprawia trudności. Wystarczy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonano rolety. Modele rzymskie mogą być wytworzone z bawełny, poliestru, lnu, a nawet jedwabiu. Z powodzeniem można prać je w pralkach, jednak koniecznie trzeba przestrzegać zaleceń producenta. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie ustawienie temperatury nie większej niż 40 stopni Celsjusza bez wirowania*. Dobrze jest także użyć specjalnego płynu do płukania, który zapobiegnie elektryzowaniu się materiałów. 

* Ważne! Zwróć uwagę na na parametr kurczliwości danej tkaniny, szczególnie tych z domieszką naturalnych włókien bawełny, lnu itp. Pod wpływem wody nawet po upraniu w temperaturze 30 stopni mogą się skurczyć w praniu od 1 do nawet 8%. Więcej ciekawych porad znajdziesz we wpisie na blogu Olmark.

Warto także pamiętać, że szczególnie delikatnie należy się obchodzić z tkaninami, które są barwione i mają intensywne kolory. W takim przypadku dobrze jest zmniejszyć temperaturę lub nawet ubrać rolety ręcznie. 

Ponadto warto podkreślić, że rolety rzymskie wykonane z najbardziej delikatnych materiałów powinno się oddać do pralni chemicznych. 

Jak czyścić żaluzje?

Kolejnym rodzajem osłon okiennych są żaluzje. Mogą być one wykonane z drewna, bambusu lub aluminium. Prezentują się one bardzo ciekawie, jednak z czasem nie wyglądają już tak dobrze, za sprawą zalegającego na nich brudu. Warto więc poznać kilka skutecznych sposobów, które pozwolą na ich skuteczne czyszczenie. 

Pierwszym rozwiązaniem jest wykorzystanie zwyczajnej szczotki do kurzu. Należy zamknąć rolety do dołu, a następnie oczyścić, później zmienić kierunek. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na rynku dostępne są specjalne szczotki do żaluzji. Jednak usuwanie brudu za ich pomocą jest bardziej pracochłonne, ponieważ trzeba osobno „łapać” każdą lamelę. Taką szczoteczkę można też wykonać samodzielnie, nakładając na kuchenne szczypce dwie ścierki przewiązane sznureczkiem lub gumką recepturką. Dobrym rozwiązaniem może być także usunięcie zabrudzeń z rolet za pomocą klasycznego odkurzacza. 

Umyć żaluzje – czy to dobry pomysł?

Jednak kurz do nie jedyne zanieczyszczenie, które może się pojawiać na roletach. W przypadku większych zabrudzeń żaluzje aluminiowe należy przetrzeć ściereczką z mikrofibry, która nie może być moka, ewentualnie lekko wilgotna. Z kolei w przypadku żaluzji bambusowych i drewnianych należy używać specjalnych ściereczek do drewna. W żadnym wypadku nie należy ich narażać na większy kontakt z wodą!

Jak czyścić rolety dzień noc? 

Rolety dzień noc to bardzo ciekawe rozwiązanie. Jest to szczególny rodzaj osłon okiennych, który świetnie się sprawdzi zarówno w dzień jak i w noc. Charakteryzują się one szczególną budową, która polega na naprzemiennym ułożeniu pasków wykonanych z dwóch rodzajów tkanin. Jedna z nich jest bardziej prześwitująca, a druga ma za zadanie zaciemnienie. Dzięki regulowaniu ich ułożenia, można w łatwy sposób regulować ilość światła, która wpada do wnętrza. 

Z uwagi na to, że osłony są wykonane z różnych materiałów, należy ze szczególną ostrożnością je oczyścić. Jeżeli chodzi o zalegający kuch, przede wszystkim należy pamiętać o regularnym odkurzaniu. Codziennie zbierają się na nich różne pyły, kurze, roztocza i smog, co w dużych ilościach negatywnie wpływa na ich wygląd. Dlatego mniej więcej raz na tydzień, dobrze jest je odkurzyć na najniższych obrotach przy wykorzystaniu specjalnej końcówki ze szczotką. Można także użyć miotełki lub miękkiej ściereczki. Roletę dzień noc, należy czyścić długimi posuwanymi ruchami. 

W przypadku porządniejszych zabrudzeń, należy wykorzystać ściereczki nasączone wodą z dodatkiem specjalnego płynu do czyszczenia delikatnych materiałów. Rolet nie można szorować, ponieważ w ten sposób łatwo naruszyć ich specyficzną strukturę.

Jak wyczyścić pozostałe rolety materiałowe?

W domach wykorzystywane są także różnego rodzaju rolety materiałowe. Należy czyścić je regularnie, ponieważ po czasie usunięcie zabrudzeń może być bardzo trudne. Tradycyjne rolety nie nadają się do prania na mokro. Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie brudu wilgotną ściereczką. Należy jednak robić to bardzo ostrożnie, aby nie pozostawić żadnych zacieków i plam. Bardzo ważne jest także to, że nie powinno się prasować rolet. 

Rolety różnego rodzaju są świetną i skuteczną osłoną okienną. W domach można znaleźć żaluzje, tradycyjne rolety materiałowe, rolety dzień noc, czy rolety rzymskie i wiele innych. Wszystkie osłony należy regularnie czyścić, aby zanieczyszczenia nie zalegały na nich zbyt długo. Tylko w ten sposób można utrzymać je w bardzo dobrym stanie przez długi czas.