Rolety wewnętrzne t wciąż popularny, skuteczny i efektywny sposób na zasłanianie i – co niemniej ważne – zdobienie naszych okien. Bardzo bogata oferta z jaką się Państwo zapewne spotykacie w tej kwestii niejednokrotnie przyprawia o symboliczny zawrót głowy. Dlatego warto poświęcić chwilę, be zapoznać się z istotnymi cechami kilku oferowanych przez firmę Marcin Olbrycht – Olmark systemów. Pozwoli to na zdecydowanie bardziej świadomy, skuteczny i trafny wybór. Przyjrzyjmy się nieco bliżej kilku systemom rolet wewnętrznych.

1. Rolety Klasyczne (wolnowiszące)

To jeden z najbardziej znanych i wciąż popularnych systemów. Rolety klasyczne to rolety których zasadniczym miejscem montażu jest ściana lub sufit. Ma to ścisły związek z ich głównym przeznaczeniem – mają one zasłaniać całe okna lub całe wnęki okienne. Warto pomysleć o takim systemie rolet gdy mamy do czynienia z dużymi powierzchniami do zasłonięcia, chcemy zasłonić całe okno o nietypowym kształcie lub szukamy tańszego rozwiązania.

2. Rolety Mini

Mini rolety z żyłką
Mini rolety z żyłką Microllo

 

Mini rolety to system pozornie podobny do rolet klasycznych. Jest jednak między nimi spora różnica w roli jaką mają one pełnić na naszych oknach. Otóż mini rolety mają zasłonić poszczególne szyby, a nie całe okna. Co więcej, mini roleta jest montowana bezpośrednio na ramie okna zazwyczaj na bezinwazyjnych haczykach. W wielu wypadkach to bardzo ważny atut, szczególnie na często otwieranych oknach. Dzięki temu systemowi roleta wciąż jest na szybie i nie trzeba jej zwijać by dostać się do używanego okna. Niejeden wystrój wnętrza wcale nie zakłada ukrywania okien, dlatego w takich wypadkach mini roleta jest dobrym rozwiązaniem.

3. Rolety w kasecie PCV i ALU

Rolety w kasecie montuje się na kilka sposobow
Roleta w kasecie „Rubi” z PCV

Rolety w kasecie to bez wątpienia produkt elegancki i gustowny. Takie rozwiązanie nadaje pomieszczeniem charakteru i ma klimatotwórcze znaczenie. Rolety w kasecie PCV to dobre połączenie stylu, łatwości montażu z dobrą ceną. PCV jest tańsze od aluminium, a wizualnie różnicę trudno dostrzec. Z drugiej strony kasety aluminiowe zapewne są trwalsze. Rolety w kasecie są przykręcane lub przyklejane do okna. W zależności od systemu miejsce zamontowana kasety na oknie jest różne. Pewne rolety umieszcza się na ramie okna tak, iż nie zasłania ona światła szyby. Inne zaś mocuje się na listwa przyszybowych co skutkuje niewielkim, ale jednak przysłonięciem szyby. Warto tez wspomnieć, iż różne systemy rolet posiadają różne rozwiązania w zakresie prowadnic takiej rolety. Prowadnice boczne pozwalają niemal całkowicie uniknąć bocznych prześwitów promieni światła. Jedne z nich są płaskie co daje estetyczny wygląd, ale uniemożliwia zamocowanie
jednej rolety na dzielonych w poprzek odrzwiach balkonowych. Przestrzenne prowadnice dobrze nadają się do montażu na wspomnianych odrzwiach i zazwyczaj umożliwiają montaż na oknach z np. zaokrąglonymi listwami przyszybowymi. Warto też wspomnieć o rozmaitych wariantach kolorystycznych kaset. Otóż najczęściej kasety owych rolet są białe lub ciemno brązowe. Mamy w ofercie także srebrne i w wielu okleinach drewnopodobnych. Pozwala to na montaż rolety na oknach drewnianych lub drewnopodobnych bez obaw o zepsucie wystroju.

4. Rolety dachowe

rolety dachowe na wymiar dekolux
Rolety dachowe na wymiar Dekolux

Rolety dachowe to system dedykowany właśnie tym oknom. Okna te mają specyficzne potrzeby wynikające chociażby z ich nachylenia, kształtu ramy itd. Warto w takim wypadku zastanowić się nad tą akurat opcją. Rolety dachowe występują zarówno w aluminiowych maskownicach w różnych kolorach ( srebrny, biały ciemny brąz) lub w okleinach drewnopodobnych ( np. ciemna i jasna sosna). Oferujemy też tańsza opcję rolety dachowej – bez owych maskownic, z odsłoniętą rurką. Mimo, iż montaż tej rolety nie jest najprostszy i dobrze by brały w nim udział dwie osoby, efekt wizualny na danym poddaszu zapewne wart jest tego by nimi przysłaniać takowe okna.

5. Plisy

Rolety plisowane, plisy okienne
Rolety plisowane „Cossi” na wymiar

Plisy to coraz bardziej modny system dekoracji okien. Ma on wiele ważnych zalet. Otóż plisa to roleta, którą można przysłonić niemal każde okno – nawet te o nietypowych , nieregularnych kształtach. Co więcej plisy da się zamocować między listwami przyszybowymi lub tak by zakrywały szybę wraz z nimi. Wśród sposobów montażu plisy warto też wspomnieć o bezinwazyjnych możliwościach jej zamocowania.

6. Rolety bambusowe

Rolety bambusowe to sposób na dekoracje okien dla osób ceniących orientalne klimaty wnętrz. Jest to ciekawe rozwiązanie dające wiele możliwości wyboru wynikających z rozmaitych wzorów dostępnych w naszej ofercie. Rolety bambusowe zazwyczaj montuje się tak by zasłonić całe okno, jest też dostępna opcja bezinwazyjnego montażu na ramie okna. Rolety te powstają z gęsto splecionych słomek połączonych listewkami z bambusa i nie tylko. Nie zasłaniają one całkowicie szyby – i chyba właśnie w tym tkwi ich urok.

7. Verticale

Rolety pionowe czyli tzw. Verticale, to system osłonowy wciąż często stosowany w biurach, budynkach użyteczności publicznej itp. Mnogość tkanin, estetyczny wygląd całego systemu pozwala na funkcjonalne i eleganckie przysłanianie okien za pomocą i tego rodzaju rolety.